Böbrek Kanserini Önlemek İçin 8 Tavsiye

Şüphesiz ki her insan, sağlıklı bir hayat sürmek ister. Bu isteğini gerçekleştirebilmenin yolunun kendisine iyi bakmaktan geçtiğini bilir. Kendisine iyi bakmaya karar vermiş bir bireyin, özellikle iç organlarına çok dikkat etmesi gerekir. Bireyin dikkati sağlığını koruyacağı gibi, oluşabilecek böbrek kanseri riskinden de kendisini uzak tutar. Böbrek kanserini önlemek için yapılacak bazı alışkanlık değişiklikleri böbrek sağlığı açısından oldukça yararlı olacaktır.

Böbrek Kanserini Önlemek İçin İşe Yarayacak 8 Öneri

1- Sigara İçmeyi Bırakın ve İçilen Ortamlardan Uzak Durun

Sigaranın, iç organları ne kadar zehirlediği herkes tarafından bilinir. Asıl sorun, biliniyor olmasına rağmen içmeye devam edilmesidir. Yapılan bu büyük hata, böbreklere büyük miktarda zarar verir. Bu zarar, yalnızca içmekle oluşmaz. Bir başkasının içtiği sigaranın dumanına maruz kalmakta böbreklerinize büyük oranda zarar verebilir. Hem kendi içinize çekeceğiniz hem de başkasının içtiği sigaranın dumanından uzak durmalısınız. Bu hassaslık sizi böbreklerinizin sağlığı ile birlikte, daha birçok sağlık sorunu riskine karşı korumuş olur.

2- Sağlıklı Beslenmeye Başlayın

İşlenmiş gıdalar, fast food tarzı yiyecekler tüketmeyi bırakmalı ve bunların sebze meyve ve ev yapımı yemekler tüketmeye başlanmalıdır. Bununla beraber tuz tüketimi de bir çay kaşığını geçmemelidir. Sağlıklı beslenmede tuz tüketiminin miktarı önemli ölçüde kısıtlanmalıdır.

3- Kan Şekerinizi Aralıklarla Kontrol Ettirin

Diyabet hastalığı yaşayan kişiler, zamanla böbrek yetmezliği çekerler. Bunu teyit etmek için kan şekerini belirlenmiş aralıklarda kontrol ettirmek çok önemlidir.

4- Yeterli Miktarda Su Tüketin

Uzmanlar tarafından günde en az 1.5-2 litre su içmemiz gerektiği söylenir. Bu miktarda su içmek, böbrek sağlığını korumakta önemli bir rol üstlenir.

5- Gerekmiyorsa Ağrı Kesici ve Antibiyotik Kullanmayın

Doktor kontrolü dışında alınan ağrı kesici ve antibiyotikler böbrek sağlığını bozabilir. Bu sebeple reçetesiz bir şekilde kullanılmaması gerekir.

6- Egzersiz Yapın

Bir haftada minimum 3 kez yarım saatlik yürüyüş ve düzenli egzersiz, kan basıncını düşürür ve böylece böbrek sağlığını korur. Böbrek kanserinden korunmak istiyorsanız, düzenli egzersizi hayatınıza dahil etmelisiniz.

7- Kan Basıncı Takibi Yapın

Olması gereken sağlıklı kan basıncı 120-80 ve aşağısındadır. 139/89 arasındaki kan basıncı değeri yüksek kan basıncı olarak kabul edilir. Düzenli yürüyüş, tuzsuz beslenmek gibi yaşamınızda yapacağınız değişiklikler sayesinde kan basıncınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

8- Böbrek Taşı ve İdrar Yolu Enfeksiyonunuzun Nedenini Öğrenin

Düşürülen böbrek taşlarının mutlaka analiz edilmesi gerekir. Bunun yanı sıra idrar yolu enfeksiyonlarının neden kaynaklandığını belirlemek çok önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir