Böbrek Kanserinde Robotik Cerrahi

Ürologlar, robotik yardımlı kısmi ve tam (radikal) nefrektomi dahil olmak üzere tedavi için böbrek kanserinde robotik cerrahi ve minimal invaziv sunar.

Robotik Yardımlı Parsiyel Nefrektomi

Böbrek kanserinde robotik cerrahi konumuza geçmeden önce, böbrek tümörlerinin, kitlelerin veya kompleks kistlerin çoğu parsiyel nefrektomi adı verilen bir prosedürle tedavi edilebilir. Bu, böbreğin kanserli bölümünün cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Bu prosedürde, normal böbreğin çok küçük bir kısmı tümörle birlikte çıkarılır. Sağlıklı böbrek dokusunun büyük çoğunluğu korunur ve cerrahi olarak onarılır, böylece kan ve idrar normal şekilde akabilir. Buna bazen “nefron koruyucu” veya “böbrek koruyucu” cerrahi denir.

Robotik yardımlı parsiyel nefrektomi, böbreğin çıkarılması ve yeniden yapılandırılmasının, karın tarafında birkaç inçlik tek bir açık kesi yerine, birden fazla anahtar deliği büyüklüğünde kesiler yoluyla gerçekleştirilmesine olanak tanır. Açık cerrahi ile büyük kesi tipik olarak ağrılıdır ve bir kaburganın kısmen çıkarılmasını gerektirebilir. Laparoskopik parsiyel nefrektomi daha küçük insizyonlar kullanılarak da gerçekleştirilebilmesine rağmen, teknik olarak zor olabilir, bu nedenle bu prosedürler daha sıklıkla total nefrektomiye dönüştürülür.

Böbrek kanserinde robotik cerrahi sırasında bir ürolog, kanserli bölgeyi kesmeden önce etkilenen böbreğe giden kan akışını geçici olarak durdurabilir. Böbreğin büyütülmüş görünümü ve cerrahi aletlerin ideal şekilde konumlandırılması, cerrahın böbrek tümörünü çıkarırken, kanamayı önlerken ve ardından işleyen böbreğin geride bırakılacak hassas damarlarını ve dokularını onarırken büyük bir hassasiyet ve kontrolle çalışmasına olanak tanır.

Tümör, anahtar deliği kesilerinden biri ile vücuttan (küçük bir plastik torbaya yerleştirildikten sonra) çıkarılır. Bazı durumlarda, nefrektomi veya kısmi nefrektominin bir parçası olarak yakındaki lenf düğümleri de çıkarılacak ve incelenecektir (lenf düğümü diseksiyonu).

Yeniden yapılandırılmış bir böbrek iki ana avantaj sunar: Böbrek kanserinde robotik cerrahi tedavisi uzun süreli böbrek yetmezliği riskini azaltabilir ve diğer böbrek hasar görürse yedek görevi görebilir. Mümkün olduğu kadar sağlıklı böbrek dokusu tutmak, özellikle önceden yüksek tansiyon ve şeker hastalığınız varsa, önümüzdeki yıllarda diyaliz ihtiyacından kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Birçok çalışma, parsiyel nefrektomili hastalarda kanser sağkalım oranlarının radikal nefrektomili hastalarda görülenlere eşdeğer olduğunu göstermektedir; bununla birlikte, böbrek koruyucu prosedüre sahip hastalar aynı zamanda diğer birçok uzun vadeli sağlık avantajından ve iyileştirilmiş genel sağkalımdan da faydalanır.

Robotik Yardımlı Radikal Nefrektomi

Böbrek kanserinde robotik cerrahi ile böbrek tümörünün böbreği korumak için çok büyük veya sorunlu olduğu durumlarda veya böbreğin artık işlev görmediği durumlarda (bazen kanser dışı nedenlerle), ürologlar böbreğin tamamen cerrahi olarak çıkarılmasını önerebilir. Bununla birlikte, böbreğin sadece bir kısmının çıkarılması her zaman tercih edilir ve ürologlar, ürologlar radikal nefrektomi gerektirdiği söylenen karmaşık tümörleri olan hastalarda bile parsiyel nefrektomi yapabilirler.

Robotik destekli prosedürün tamamında, genellikle ağrılı olan ve bir kaburganın kısmen çıkarılmasını gerektiren karın tarafında büyük bir açık insizyonun aksine, küçük anahtar deliği büyüklüğünde kesilerle gerçekleştirilir.

Cerraha kolonu böbrekten uzaklaştırmak amacıyla yeterli alan sağlamak için karın önce hava (karbon dioksit) ile şişirilir. Cerrah, kan akışının kalıcı olarak durdurulması için böbreğe giden kan damarlarını keser. Böbrek daha sonra bağırsaklardan, karaciğerden, dalaktan, pankreastan ve/veya sırt kaslarından cerrahi olarak çıkarılır. Çoğu durumda, adrenal bez korunur. Böbrek vücudun içinde özel olarak torbalanır ve daha sonra anahtar deliği kesilerinden biri büyütülerek çıkarılır.

böbrek kanserinde robotik cerrahi

Böbrek Kanserinde Robotik Cerrahinin Avantajları

Böbrek kanserinde robotik cerrahi, Çoğu robot destekli prosedürde olduğu gibi, tipik olarak açık prosedüre göre çok daha az ağrı, daha az kan kaybı (ve dolayısıyla daha az kan transfüzyonu ihtiyacı), daha az yara izi (hem dahili hem de harici), daha kısa hastanede kalış süresi (genellikle bir bir haftaya kadar iki güne kadar) ve normal aktivitelere dönmeden önceki genel iyileşme süresi daha kısadır.

Böbrek kanserinde robotik cerrahi tedavisi sayesinde en deneyimli açık cerrahların sunabilecekleriyle eşleşebilecek veya ötesine geçebilecek lenf nodu diseksiyonlarını tamamlayabiliriz. Üroloğunuz size minimal invaziv bir yaklaşım veya böbrek koruyucu bir yaklaşım için aday olmadığınızı söylerse, bir robotik cerrahına danışmanız şiddetle tavsiye edilir.

Parsiyel nefrektomi sırasında, böbreğe kan akışının olmadığı bir dönem vardır ve böbrek kan beslemesinden çok uzun süre kesilirse hastanın kronik böbrek hastalığı geliştirme ihtimali vardır. Bu risk, böbreğinin sadece bir kısmı alınan hastalarda, tüm böbreği alınan hastalara göre daha düşüktür. Robotik cerrahi, bu riski azaltmak için geleneksel cerrahiden daha hızlı hareket edilmesini sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir