Böbrek Kanserinin Cinsel Yaşam Üzerindeki Etkileri

Böbrek kanseri semptomları ve tedavisi, kişinin cinsel yaşamını etkileyebilir. Tedavinin yan etkileri ile beraber kanser, düşük libido ve cinsel işlev bozuklukları gibi durumlara neden olabilir.

Radyasyon ve kemoterapi tedavileri, cinsel sorunların yanı sıra bulantı, ağrı, yorgunluk ve kusma gibi sekse olan ilgiyi azaltabilen yan etkilere neden olabilmektedir. Böbreği çıkarmak için gerçekleştirilen ameliyat ağrılı olurken, iyileşme dönemi de uzun zamanlar alabilir. Tedavi, cinselliğe müdahale edecek depresyon ve beden imajı gibi sorunları beraberinde getirebilir.

Böbrek hastalığı olan ve böbrek yetmezliği yaşayan hastalarda sıkça cinsel yaşamda zorluklar yaşanır. Erkekler, böbrek fonksiyonlarının azalmasının bir sonucu olarak erektil disfonksiyon yaşayabilir. Kadınlar, cinsel ilgi eksikliği ve yetersiz vajinal yağlanma sorunları yaşayabilir. Fakat cinsel yaşam, hayatın içinde bulunan önemli bir parçadır ve böbrek kanseriyle savaşırken vazgeçilmemelidir.

Böbrek kanser tedavisi devam ederken yaşanan cinsel faaliyetler karşı taraf için güvenli olsa da, çiftler tedirgin oldukları noktaları doktora danışmadan, cinsel ilişkiye girmeyi reddederler. Doktor tarafından cinsel yaşantıyı sürdürme izni verilmesine rağmen emin olamıyorsanız, bu biraz daha süreye ihtiyacınız olduğunun bir göstergesi olabilir.

Böbrek Kanseri ve Cinsel Yaşam

Böbrek kanseri tedavisinin olumsuz yan etkilerine rağmen cinsel yaşamınızı sürdürebilmeniz için bazı ipuçlarını bilmek, oldukça işinize yarayabilir.

Her Şeyi Öğrenin

Böbrek kanseri ve tedavisinin ne gibi cinsel sorunlara yol açabileceği hakkında doktorunuza sorular sorun. Çok soru sormaktan çekinmeyin ve kendi tedaviniz hakkında her detayı bilmenizin çok faydalı olacağını unutmayın. Bu cinsel sorunları en kısa sürede atlatmanızı  sağlayacak olası tedavi yöntemlerini sormayı ihmal etmeyin. Eğer bu bilgileri detaylı bir şekilde öğrenmiş olursanız, düşük libido ve diğer cinsel sorunlara kendinizi hazırlayabilir; bu sorunların altından kalkabilmenin yollarını planlayabilirsiniz.

Samimiyetinizi Koruyun

Cinsellik, yalnızca cinsel ilişki ile tanımlanmamalıdır. Bir noktaya kadar ilişkilendirilebilir olsa da, o noktaya kadar farklı şekillerde de tatmin olmak imkansız değildir. Kastedilen şu ki siz ve eşiniz, dokunaklı bir şekilde cinsel yaşamınızı devam ettirebilirsiniz.

Kanser hastaları arasında bazıları için, tedavinin yan etkileriyle uğraş verirken cinselliği devam ettirebilmenin en iyi yolu budur.

Cinsel yakınlaşma olmasa bile, partnerinizle fiziksel yakınlığı sürdürebilirsiniz. Aranızda cinsel yakınlık olmasa bile fiziksel yakınlığınızı sürdürün. Aynı zamanda fiziksel yakınlığınızı sürdürebilmek, tedavi sürecinde ruh halinizi de olumlu etkiler.

Partnerinizle İletişim Halinde Olun

Kulağa zor gelebilir ancak partnerinizle konuşurken endişelerinizi, korkularınızı ve arzu ettiklerinizi açıkça söylemelisiniz. Böylece bu süreçte partneriniz ile birlikte tatmin edici bir uzlaşma bulmaya çalışabilirsiniz.

Burada önemli olan nokta, aranızdaki iletişimi koparmamaktır. Eğer iletişim kopacak olursa, tedavi sürecinde kendinizi yalnız ve içine kapanık hissetmeye başlayabilirsiniz. Partnerinizden, neye ihtiyacınız varsa açık bir şekilde bunu isteyin.

Partneriniz ile yaşadığınız fiziksel yakınlaşma, kötü his ve düşüncelerinizden kurtulmanıza da yardımcı olacaktır. Sevgi gösterileri ve fiziksel yakınlaşmalar sayesinde tedavi sürecinizde ruh halinizi istediğiniz gibi yönetebilirsiniz.

İletişim her zaman önemlidir fakat kanserle savaşırken daha büyük bir önem kazanır. Kanserin üstesinden tek başınıza gelmeye çalışarak, bu süreci yalnız atlatmayı hedeflemeyin. Bu yakınlaşmaları gösterdiğiniz insanın desteğini alarak, süreç boyunca onun desteğini talep etmelisiniz.

Öz Saygınızı Ciddiye Alın

Kanser hastalarının cinsel yaşamı üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olan durumlardan biri de  kilo kaybı ile insanların kendini daha az çekici hissetmeye başlamasıdır. Bu noktada önemli olan, bu sorunları yaşayan tek böbrek kanseri hastasının siz olmadığını hatırlamanızdır. Bunları çözerek, sağlıklı bir cinsel yaşam sürdürebilirsiniz. Bunu yaparken partnerinize karşı açık ve son derece dürüst olmalısınız. Bununla birlikte, vücudunuzda olanlar sizin öz saygınızı etkilememelidir.

Kendinize olan saygınız, bırakacağınız en son şey olmalıdır. Güçlü olabilmek için kendinize içten bir saygı duyuyor olmanız gerekir. Özgüveninizi yitirdiğinizde, kendinize daha az çekici gelmeye başlarsınız ve bu da cinsel ilişkiye olan arzunuzu alıp götürebilir. Karşınızdaki kişinin sizi nasıl bulması gerekiyor ise kendinizi öyle bulmalısınız. Başka bir ifadeyle, siz kendinize saygı duymazken, bir başkasının size nasıl saygı duymasını bekleyebilirsiniz? Kısa ve öz olarak; kendinize saygı duyun ve tedavi sürecinde cinsel yaşamınızın yıkıma uğramasına izin vermeyin.

Sevgi Gösterileri İstemekten Çekinmeyin

Partnerinizin sevgisini en çok hissedeceğiniz zaman, cinsel yakınlaşma zamanıdır. Buna zemin hazırlanmamış olsa dahi eğer ihtiyacınız varsa, bunu dile getirmekten çekinmeyin. Böbrek kanseri ile savaşırken çekingenliği  başka bir tarafa itmeniz hem cinsel yaşamınız hem de özgüveninizi koruyabilmeniz adına oldukça önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir