Türkiye’de Böbrek Kanserinden Kurtulma Oranı

Böbrek kanserinden kurtulma oranları birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Kanser teşhisi konan ve böbrek kanserinden kurtulanlar hakkında bilimsel araştırmalara da değinerek aydınlatıcı birkaç bilgi vermeye çalışalım.

Böbrek kanseri en yaygın kanserlerdendir.

Bu yıl, Türkiye’de tahmini 73.820 yetişkine (44.120 erkek ve 29.700 kadın) böbrek kanseri teşhisi konuldu. Böbrek kanseri, erkekler için en yaygın altıncı, kadınlar için ise sekizinci en yaygın kanserdir. Hastalık teşhisi nadiren 45 yaşın altındaki hastalara konulmuştur. Ortalama tanı yaşı 64’tür.

Böbrek Kanserinden Kurtulma Oranı 

Önümüzdeki yıl 14.770 ölümün (9.820 erkek ve 4.950 kadın) meydana geleceği tahmin edilmektedir. 2013 ve 2019 arasında, böbrek kanserinden ölümler yılda % 1 oranında azalmıştır.

Beş yıllık hayatta kalma oranı, insanların yüzde kaçının kanser bulunduktan sonra en az 5 yıl yaşadığını gösterir. Böbrek kanseri hastaları için 5 yıllık sağ kalım oranı % 75’tir. Bununla birlikte, sağ kalım oranları, ilk tanı konulduğunda kanserin türü, hücre tipi ve evresi dâhil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır.

Kanserin Yayılım Oranı Ölüm Vakalarını Etkiliyor

İnsanların yaklaşık üçte ikisinde, kanser sadece böbreklerde olduğunda teşhis edilir. Bu grup için 5 yıllık sağ kalım oranı % 93’tür. Böbrek kanseri, böbreği çevreleyen dokulara veya organlara ve/veya bölgesel lenf düğümlerine yayılmışsa, 5 yıllık hayatta kalma oranı % 69’dur. Kanser vücudun uzak bir kısmına yayılmışsa, 5 yıllık sağ kalım oranı % 12’dir.

İçerik Önerisi: Böbrek Kanserinde Yaşam Süresi

Tümörün büyüklüğünün, kanserin lenf bezlerini içerip içermediğinin ve kanserin ne kadar yayıldığının sağ kalım oranlarını ne derecede etkilediği araştırılmaya devam etmektedir. Bu çalışmaların çoğu, cerrahi işlemden sonra hayatta kalma oranlarını hesaplar. Bu çalışmalar, lenf bezlerine veya vücudun uzak bölgelerine yayılan böbrek kanserinin hayatta kalma oranlarının daha düşük olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, özellikle immünoterapiyle tedavideki son gelişmeler, böbrek kanseri olan bazı kişilerin daha uzun yaşamalarına olanak sağlamaktadır

Böbrek Kanserinden Kurtulma Üzerine Çalışmalar

Böbrek kanserinden kurtulma oranlarına ilişkin istatistiklerin bir tahmin olduğunu hatırlamakta fayda var. Bu tahminler, Türkiye’deki böbrek kanseri teşhisi konulan insan sayısına bağlı olarak yıllık verilere dayanmaktadır. Ayrıca, uzmanlar hayatta kalma istatistiklerini her 5 yılda bir ölçmektedir. Dolayısıyla, tahminler, 5 yıldan daha az bir süredir mevcut olan daha iyi tanı veya tedavi sonuçlarını göstermeyebilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir