Böbrek Kanseri Tedavisinde İmmünoterapi

İmmünoterapi, böbrekteki kanser hücrelerini daha etkili bir şekilde tanımak ve yok etmek için kişinin kendi bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla ilaçların kullanılmasıdır. Böbrek kanseri tedavisi için çeşitli immünoterapi türleri kullanılabilir.

Temel olarak immünoterapi, anormal şekilde büyümüş ve yayılmış kanser hücreleriyle savaşma yeteneğini artırmak için hastanın bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Bu hedef için belirli ilaçlar kullanılır. Bu tür tedavi, böbrek kanseri tedavisine yardımcı olanlar da dahil olmak üzere kanser tedavilerinde kullanılmıştır.

Böbrek kanserinin evresi ve hastalık durumuna bağlı olarak doktorunuz immünoterapiyi birinci veya ikinci basamak tedavi olarak size önerebilir.

Bununla birlikte, immünoterapi ilaçlarının bazılarının ciddi yan etkiler oluşturduğunu ve böbrek kanserinin ileri formlarında etkinliklerinin sınırlı olabileceğini bilmek de önemlidir.

Böbrek kanseri için mevcut olan immünoterapi türleri ve bunların ne kadar etkili olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Böbrek Kanseri İçin İmmünoterapi Türleri

Ana immünoterapi türleri arasında özellikle böbrek kanseri için kullanılanlar şunlardır:

 • CTLA-4, PD-1 ve PD-L1 inhibitörleri gibi bağışıklık kontrol noktası inhibitörleri
 • interlökin-2 ve interferon-alfa gibi sitokinler

Evre 4 Böbrek Kanseri İçin İmmünoterapi Kullanılıyor Mu?

1, 2 ve 3. evreler böbrek kanseri için erken formlar olarak kabul edilir. Bu vakaların çoğu ameliyatla tedavi edilebilir.

Evre 4 yani ileri evre böbrek kanseriniz varsa, doktorunuz immünoterapi önerebilir. Bu tedavi türü tekrarlayan kanserlerde de kullanılmaktadır.

Yukarıda bahsedilen immünoterapiler evre 4 böbrek kanseri için kullanılabilirken, dikkate alınabilecek bazı sınırlamalar ve kombinasyon tedavileri vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Yalnızca doktorunuz olası faydaların yüksek yan etki riskinden daha ağır bastığını belirlerse tipik olarak kullanılan IL-2 sitokinleri
 • PD-L1 inhibitör kombinasyon tedavileri, özellikle avelumab ve axitinib (Inlyta) adı verilen hedefe yönelik bir tedavi
 • Cabozantinib (Cabometyx) adı verilen başka bir hedefe yönelik tedavi türü ile birlikte kullanılan nivolumab gibi PD-1 inhibitör kombinasyon tedavileri

Genel olarak araştırmacılar, bağışıklık kontrol noktası inhibitörlerinin, özellikle PD-1’in, gelişmiş berrak hücreli renal hücreli karsinom (ccRCC) için yararlı olabileceğine inanmaktadır.

Bununla birlikte, bu inhibitörler ileri böbrek kanserinde ters etki yaratabilir.

İmmünoterapinin Başarı Oranları Nelerdir?

Birçok farklı immünoterapi türü vardır, bu nedenle böbrek kanserinde tedavi için genel başarı oranları hakkında bir tahminde bulunmak zordur. Bununla birlikte, araştırmalar, tedavi sürecini iyileştirebilecek bazı eğilimlerin ortaya çıkarılmasına yardımcı olmuştur.

Birkaç çalışma, böbrek kanseri tedavi yöntemlerinden bazılarının kombinasyonunun, hastaların hastalıkları kötüleşmeden geçirdikleri süre olan progresyonsuz sağkalımı iyileştirebileceğini göstermiştir.

Bu denemelerin çoğu, kombinasyon immünoterapi tedavilerini, tümör büyümesini engelleyen sunitinib (Sutent) adı verilen bir tirozin kinaz inhibitörü (TKI) ilacı ile hedefe yönelik tedaviyle karşılaştırır.

Sunitinib, 2006’dan beri ileri böbrek kanseri için birinci basamak tedavi olarak kullanılmaktadır.

Örneğin, 2018 yılında yapılan bir araştırma, nivolumab ve ipilimumab kombinasyonunun, tek başına sunitinib kullanıldığında yüzde 60’lık bir oranla karşılaştırıldığında, 18 ayda yüzde 75’lik bir hayatta kalma oranına yol açtığını buldu.

İmmünoterapinin Yan Etkileriyle Baş Etme

Bağışıklık sisteminizin tepkilerini değiştirme biçimleri nedeniyle, kontrol noktası inhibitörleri bazen bağışıklık sisteminizi aşırı hıza sokarak organ hasarına yol açabilir. Muhtemel etkilenen alanlar şunları içerebilir:

 • karaciğer
 • akciğerler
 • böbrekler
 • bağırsaklar
 • tiroid bezi

Vücudun bu bölgelerindeki yan etkileri en aza indirmek için doktorunuz oral kortikosteroidler reçete edebilir.

Bu tür tedavilere iyi yanıt vermezseniz, bu bağışıklık baskılayıcılar bazen böbrek kanseri için geleneksel immünoterapinin yerine kullanılır.

İmmünoterapiden kaynaklanan yeni yan etkileri hemen doktorunuza bildirin. Ayrıca, aşağıdakiler gibi mevcut yan etkilerin yönetilmesine yardımcı olacak tamamlayıcı tıbbi yaklaşımlar hakkında onlarla konuşmayı düşünebilirsiniz:

 • biyolojik geri bildirim
 • meditasyon ve yoga
 • akupunktur
 • masaj veya refleksoloji
 • otlar, vitaminler veya botanikler
 • diyetler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir