Radikal Nefrektomi

Radikal Nefrektomi, böbrek kanseri tedavisinde böbreğin tamamının ve etrafındaki yağlı dokunun çıkarıldığı cerrahi yöntemidir. Bu yöntem, yalnızca tümörün çıkartılıp geride böbrek dokusu bırakmanın mümkün olmadığı durumlarda uygulanır. Genellikle 2. evre böbrek kanserleri ya da  Parsiyel Nefrektomi yönteminin uygulanamadığı 1. evre tümörler için tercih edilir.

Radikal Nefrektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Radikal Nefrektromi işlemi  için hastaya öncelikle genel anestezi uygulanır. Operasyon sırasında tümörün yerine ve boyutuna bağlı olarak hasta sırt üstü veya yan yatılır. Operasyona tümörün boyu belirlenerek başlanır. Cerrah tümör ekimini önleyebilmek için böbreği, etrafını saran yağ dokusu ile birlikte tutar. Renal arter, renal ven ve üreter böbrekten ayrıldıktan sonra, böbrek çıkarılır.

Radikal Nefrektomi Ameliyatı, Laparoskopik (kapalı) cerrahi yöntemi ile de yapılabilir. Laparoskopi yönteminde hastanın karnının içine plastik tüpler yerleştirilir. Böbreği çıkarmak için aletler bu tüpler içerisinde içeriye sokulur. Böbreğin yüksek çözünürlükteki görüntüsünün manitörde izlenmesini sağlayan bir kamera da bu tüplerden birinin içine yerleştirilir.

Laparoskopik cerrahi yöntemi, açık cerrahi yöntemine oranla çok daha çabuk iyileşme imkanı sağlar. Fakat laparoskopi işleminin tekniği biraz daha zahmetlidir. Bu nedenle operasyonu yapacak olan doktorun deneyimli olması çok önemlidir. Laparoskopik Radidal Nefrektomi uygulaması aynı zamanda Robotik cerrahi tekniği ile de yapılabilir.

Açık cerrahi şeklinde yapılan Radikal Nefrektomi operasyonunda cerrah, böbreğe ve tümöre  ulaşabilmek amacıyla karın duvarını kesmek durumundadır. Bu nedenle operasyon sonrasındaki iyileşme süresi ve komplikasyon riski, laparoskopiye oranla daha fazladır.

Radikal Nefrektomi Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Böbrek tümörü boyutu 6 cm ve üzerinde ve etrafındaki dokulara metastaz yapma riski olduğunda yalnızca tümörü çıkarmak yeterli olmaz. Bu noktada cerrahi yöntem olarak Radikal Nefrektomi tekniği tercih edilir.

Radikal Nefrektomi operasyonları, cerrahi deneyim ve büyük dikkat gerektiren operasyonlardır.  Bu teknik kullanılarak yapılan böbrek kanseri ameliyatları yaklaşık olarak 30-90 dakika arasında sürer. Tümörün boyutunun 10 cm’den daha büyük olduğu ameliyatlarda süre 120 dakikaya kadar çıkabilir.

Radikal Nefrektomi Tedavisinin Etkisi Nedir?

Radikal Nefrektomi, böbrek kanseri tedavisinde sıkça tercih edilen yöntemlerden biridir. Hastaların %90’ı Radikal Nefrektomi operasyonundan 5 yıl sonra hala kansersiz olduklarını belirtir. Fakat operasyondan sonra böbreği alınan hastaların tek böbrekli kaldıkları için kronik böbrek yetmezliği riski artar.

2 thoughts on “Radikal Nefrektomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir