Böbrek Kanserinde Yaşam Süresi

Böbrek kanseri, zor fark edilebilen bir kanser türüdür. Tespit edilmesi kolay olmadığından ölümcül bir hastalıktır. Böbrek kanseri teşhisi koyulmuş bir hasta yalnızca hastalık ile mücadele etmez, ölümle de adeta burun buruna gelir. Hastanın gösterdiği mücadeleler, hayata tutunmak için verilen mücadelelerdir. Bununla birlikte böbrek kanseri teşhisi koyulmuş her hastanın ölmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Böbrek kanseri ölüm oranı, gelişen teknolojinin tıbbi cerrahide kullanılması ile birlikte devamlı olarak azalmaktadır. Ayrıca böbrek kanserinde yaşam süresi değişkenlik gösterir. 1. evre ve 2. evreyi aşmamış hastalar ile düzenli ve doğru tedavinin uygulandığı hastalar için bu süre çok daha uzundur.

Böbrek Kanseri İstatistikleri

Böbrek kanseri yaşam süresi istatistiklerinden bahsedilirken, 5 yıl yaşam süresi ifadesi kullanılır. Kullanılan bu ifade, hastaya teşhis koyulma zamanından itibaren en az 5 yıl yaşayıp yaşamadığını belirten istatistik sonucunda elde edilir. Hastalar arasından birçoğu ilk 5 yılı atlatabilirken, bazı böbrek kanseri hastaları başka sebeplerden dolayı hayata tutunamazlar.

Böbrek kanseri hastası olanların hangi oranda ölüm riski taşıdığını bilmek mümkün değildir. Bazı hastaların ömrü daha uzun olabilirken, bazı hastalar onlardan daha kısa yaşayabilir. Bu yaşam sürelerinde tümörün bulunduğu yer, vücudun tedaviye verdiği cevap ve hastanın yaşı önemli bir etkiye sahiptir.

Evrelerine Göre Böbrek Kanserinde Hayatta Kalım Süresi

Böbrek kanserinden kurtulma ihtimali, kanserin hangi evrede olduğuna göre değişmektedir. Böbrek kanseri evrelerinin hayatta kalım oranları şu şekilde olmaktadır:

Evre 1

Böbrek kanserinin 1. evresinde böbreklerdeki tümörün boyutu küçük durumda ise bu tümörün diğer doku ve lenf bezlerime sıçramadığını gösterir.

Evre 2

2. evrede tümör, tek böbrekte görülür ve boyu 7 cm’den fazla olacak boyuta gelmiştir. Henüz lenf bezleri ve dokulara sıçramamış olan bu boyuttaki tümör, ameliyat ile alınmaktadır. İkinci evreye ulaşmış böbrek kanserinde hayatta kalma yüzdesi 5 yıl için %74 civarıdır.

Evre 3

Böbrek kanserinin 3. evresinde tümör, yakınlardaki ana damarlardan birine yayılır ya da lenf bezlerine sıçrar. Tümörün bu ilerleyişi ciddi tedavi süreçleri doğurur. Üçüncü evrede hastanın hayatta kalma oranı %53’tür.

Evre 4

Böbrek kanserinin son evresi olan 4. evrede, tümör böbrekten yayılarak lenf bezlerine veya organlara sıçrar. Böbrek kanserinin en ölümcül olan evresi, bu son evredir. Böbrek kanserinin bu evresine gelmiş bir hastanın hayatta kalmasına biçilen oran %8 gibi az bir orandır.

Böbrek Kanserinde Yaşam Süresi Ne Kadardır?

Böbrek kanseri ölüm oranı son yıllarda azalmakta olsa da her yıl yaklaşık olarak 200.000 hastaya böbrek kanseri teşhisi koyulmaktadır. Teşhis koyulmasının yanı sıra her yıl 100.000 kişi böbrek kanseri hastalığından hayatını kaybetmektedir.

Böbrek kanseri yaşam süresi, son yıllarda %74 gibi bir orana çıkmıştır. Bu oran, böbrek kanserine yakalanan her 100 hastadan en az 74’ünün, 5 yıl boyunca hayatta kalabilmesi anlamına gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir